Národní pták Česka – pták Čech, Moravy a Slezska
V programovém prohlášení nové vlády České republiky (leden 2022) je volba národního ptáka. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) ji měla již ve svém předvolebním programu, není to tedy až tak překvapivá informace. Na první pohled se jedná o velmi sympatický počin, který by mohl doplnit další vládní plány v ochraně přírody, jako je např. vyhlášení dvou nových národních parků (Křivoklátsko v Čechách a Soutok na Moravě). Ochránci přírody a biologové by tedy mohli být vládními plány na poli životního prostředí přímo nadšeni. Jen je potřeba opustit amatérismus, který k veřejnosti zatím prosakuje z médií.
STÁTNÍ SYMBOLY
Už v předvolebním programu měl navrhovatel „národního ptáka“ vysvětlit, proč nestačí jeden národní pták, který je prakticky celou naši historii používán, je všeobecně znám a je také nedílnou součástí velkého státního znaku. Jedná se o samici orla skalního (Aquila chrysaetos). Dnes je ve velkém státním znaku používána jen orlice moravská a slezská. Nutno však zdůraznit, že českému lvu předcházela také orlice, a to tzv. plamenná orlice, která byla základem erbu české knížecí a královské dynastie Přemyslovců. Orel je proto symbolem šlechetnosti, síly a svobody pro všechny naše země – Čechy, Moravu a Slezsko. Naopak lev je mezi našimi státními symboly prvek spíše novodobější. Proto je otázkou, proč mají Češi, Moravané a Slezané hledat doslova „nový symbol Česka“. Proč máme zavrhnout nebo přinejmenším utlumit význam naší orlice, která je i z hlediska použitého ženského rodu ve světě unikátní? Zpravidla je totiž v erbech a znacích používán jen samec (orel), nikoli samice (orlice).
Přemyslovská plamenná orlice © Wikipedie
Orel skalní dnes u nás hnízdí jen na jediném místě na Moravě. Orlům dlouhodobě pomáhá Záchranná stanice v Bartošovicích, která v rámci mezinárodního projektu také vypouštěla do volné přírody mladé orly zachráněné z hnízd na Slovensku. Starší mládě totiž ještě na hnízdě většinou zabije mladšího sourozence (tzv. kainismus), pokud hnízdní pár snese víc než jedno vejce. Není v tom zlý úmysl, ale rodiče jsou schopni vychovat do dospělosti jen jedno mládě. Příroda to takto prostě zařídila.
Orel skalní © Fotolovy
OCHRANA PTACTVA
Pokud by už od začátku byla volba „národního ptáka“ postavena na seriózních základech, což nelze z dosavadních provolání v médiích odhadnout, měla být opřena o důvod větší popularizace ochrany přírody s cílem pomoci konkrétnímu ptačímu druhu. Nejlépe takovému, který zastřešuje ochranu ekosystémů, pro které je typický. Pro užší výběr těchto druhů by měla posloužit společensky odpovědná, objektivně daná a odborně podložená kritéria, která by mohla být definována třeba takto:
- Ne druhy s pejorativním významem (př. krade jako straka)
- Ne druhy jiných evropských států (stávajících národních ptáků)
- Ne druhy veřejnosti prakticky neznámé či s okrajovým výskytem
- Ne druhy obvyklé pro jiné typy krajin mimo naše území
- Ne druhy vyloženě totožné s názvem nějaké významné organizace
- Ne druhy, které tráví část života mimo území našeho státu (stěhovaví)
- Ne druhy, pro které by tento titul neměl zásadní ochranářský přínos
= Ano druhům, kterým titul může výrazně pomoci k záchraně české populace
= Ano druhům, které reprezentují některý typ ohrožené české krajiny
NAŠI KANDIDÁTI
Veřejnost se nás na toto téma dotazuje, ale nechce jen obecné, univerzální či objektivní vyjádření odborníků. Naopak, tazatelé od nás chtějí zcela konkrétní návrhy. Proto, ač by to mohlo být někým vnímáno možná i nesprávně a negativně, dáváme tady a teď konkrétní návrh druhů, o kterých má smysl vůbec uvažovat. Pro každý typ ohrožené české krajiny vybíráme tzv. vlajkový druh, jehož ochranou a péčí o něj pomůžeme dalším živočichům, kteří obývají stejný ekosystém.
Ledňáček říční (Alcedo atthis) – typický představitel říční krajiny, symbol čisté vody a divokých vodních toků. Bioindikátor zdravých a funkčních vodních ekosystémů.
Ledňáček říční © Naturfoto
Koroptev polní (Perdix perdix) – typický představitel pestré zemědělské krajiny, symbol ekologického zemědělství. Bioindikátor zdravých a funkčních agroekosystémů.
Koroptev polní © Birdphoto
Tetřívek obecný (Lyrurus tetrix) – typický představitel krajiny horských lesů. Symbol lesa a vrchovišť, klidu a poetiky hor. Bioindikátor zdravých a funkčních lesních ekosystémů.
Tetřívek obecný © Naturfoto
PŘIDEJTE SE
Veřejnost může hlasovat v NAŠÍ ANKETĚ, a pomoci tak zvolit nový ptačí symbol Česka, nebo může diskutovat na facebooku ve skupině Národní pták Česka. Média, firmy a spolky se můžou zapojit převzetím tohoto článku s citací NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s. a webovým odkazem Koroptvicky.cz. Možnost pro všechny majitele a správce webových stránek je také dát na svůj web níže uvedený banner s proklikem na tento článek. Rádi zde, přímo pod článkem, uveřejníme vaše logo s odkazem, pokud se nám ozvete na e-mail info@koroptvicky.cz. Děkujeme vám všem za podporu!
Mgr. Petr REJZEK, biolog a ekolog
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
https://www.koroptvicky.cz/
POUŽITÉ ZDROJE
https://cs.wikipedia.org/wiki/Orlice_(heraldika)
https://csopnj.cz/orel-skalni/
https://www.biolib.cz/
https://www.koroptvicky.cz/
https://www.spolu21.cz/