Polní ptáci
Existují různé seznamy "polních ptáků". Při jejich revizi jsme si uvědomili, že je potřeba vytvořit vlastní seznam. Během výběru druhů jsme hodnotili ekologické požadavky na krajinu u každého zvlášť, ovšem zároveň s cílem mít k dispozici celou skupinu druhů, jež budou vypovídat o kvalitě agrární stepi. Z pohledu ochrany "pravých" polních ptáků, tedy těch striktně vázaných na bezlesí zemědělské krajiny, je v našem zájmu několik málo druhů. K hlubšímu poznání ekologie krajiny a pochopení celkové kondice agrárního ekosystému však sledujeme celkem 16 ptačích druhů, které lze označit za "polní ptáky". Je nutné upřesnit, že se jedná vesměs o druhy, které by se při optimálním stavu zemědělské (kulturní) krajiny měly vyskytovat na většině území České republiky. Druhy s okrajovým areálem rozšíření nebo vázané na specifické prostředí, které by v běžné polní krajině neměly vhodné podmínky k trvalé existenci, jsme do našeho seznamu záměrně neuvedli. Seznam polních ptáků je proto třeba chápat jako účelový, speciálně sestavený pro výzkum agroekosystémů na území Čech, Moravy i Slezska.
Strnad luční (Miliaria calandra) © Zdeněk Tunka
Přehled ptáků polní krajiny, které sledujeme v rámci Projektu ČIŘIKÁNÍ:
Bramborníček černohlavý (Saxicola torquata), bramborníček hnědý (Saxicola rubetra), čejka chocholatá (Vanellus vanellus), chocholouš obecný (Galerida cristata), konipas bílý (Motacilla alba), konipas luční (Motacilla flava), konopka obecná (Carduelis cannabina), koroptev polní (Perdix perdix), křepelka polní (Coturnix coturnix), skřivan polní (Alauda arvensis), stehlík obecný (Carduelis carduelis), strnad luční (Emberiza calandra), strnad obecný (Emberiza citrinella), ťuhýk obecný (Lanius collurio), ťuhýk šedý (Lanius excubitor) a vrabec polní (Passer montanus).
*****
Příspěvky
Přerovsko: Chřástal polní se vrací domů
15. 5. 2022
Tajemný pták otevřené krajiny se snaží znovu zahnízdit na Přerovsku. Umožní mu to zemědělci?
Další nový remízek v honitbě Purkratice
23. 4. 2019
Realizace pilotního projektu na Písecku pokračuje.
Kam se ztrácí na vesnici polní ptáci
12. 3. 2018
Zdravý život na venkově, to jsou také ptáci hnízdící v těsné blízkosti člověka - třeba vlaštovka, rehek, vrabec nebo konopka. Je jich však kolem domků čím dál tím méně.
Studenti sází na polní ptáky
22. 11. 2017
... tedy přesněji řečeno "studenti sází dřeviny pro polní ptáky". Realizace projektu na Písecku zdárně pokračuje také v roce 2017.
Písecko dokončilo první remíz pro koroptve
9. 1. 2016
Projekt na podporu polních ptáků na Písecku se nachází v plném proudu realizace. Místní myslivci inspirují celé Česko.
Konec sýčka v zemědělské krajině?
31. 10. 2015
Budoucnost tohoto malého nočního predátora je značně nejistá. Spojme se pro jeho záchranu také při zvyšování biodiverzity zemědělské krajiny, aby měl dostatek potravy během hnízdění.
Za posledních 25 let zmizelo z polí 5 druhů ptactva
31. 8. 2015
Z živočišných druhů, které u nás vyhynuly, jsou všechno ptáci. Z nich pak většinou ptačí druhy, které dříve obývaly zemědělskou krajinu.