Krajina
Obnova krajiny
Vodní režim a vodní prvky, zeleň v sídlech a v krajině
Krajina v ohrožení
Dopady klimatické změny jsou v Česku. Kořeny stromů už nedosáhnou k podzemní vodě. Odumírají památné stromy, staré aleje i celé lesy. Vysychají studánky a studny. Mnohé potoky jsou v létě zcela bez vody. Kvalita vody v rybnících i přehradách se prudce zhoršuje. Stále častěji se vyskytují prašné bouře. Rozpálená krajina bez stínu neumožňuje pobyt lidem. Mizí řada původních druhů zvířat a rostlin... Dopady klimatické změny může zmírnit především voda a zeleň. Pojďme je společně vrátit do naší krajiny.
Naše filozofie
Spolupracujeme s přírodou a její silnou přirozenou schopností – obnovovat se. Pokud jí tedy připravíme vhodné podmínky. A proto se při obnově krajiny zaměřujeme na tvorbu krajinných prvků v souladu s aktuálním ekologickým potenciálem stanoviště. Zohledňujeme také historické souvislosti i tradiční hospodaření v krajině. K tomu přidáváme nové praktické zkušenosti a odborné poznatky, aby změny v krajině byly co nejúčinnější, ale zároveň citlivé a trvalé.
Naše služby
Komplexní ekologická analýza krajiny. Inventarizace zeleně sídel a volné krajiny. Inventarizace a vyhodnocení stavu vodních prvků. Zoologické a ornitologické průzkumy. Botanické a dendrologické průzkumy. Hydrobiologické průzkumy. Krajinářské studie a projekty krajinných prvků. Environmentální koncepce využití území. Praktický management chráněných území. Sečení luk a údržba starých sadů. Návrhy a realizace naučných stezek – interpretace přírodního a kulturního dědictví. Monitoring a studie návštěvnosti v chráněných a přírodně cenných územích. Návrhy a realizace přírodních a výukových zahrad. Realizace výsadeb zeleně – solitéry, aleje, remízky, větrolamy. Návrhy a realizace protierozních opatření. Výsadba břehových porostů. Návrhy a realizace prvků ÚSES – biokoridory a biocentra. Realizace a revitalizace drobných vodních prvků. Výzkumné projekty v oboru ekologie. Biomonitoring v ochraně přírody. Konzultace v oboru ochrana a tvorba životního prostředí. Organizace odborných seminářů a exkurzí, přednášková činnost.
Reference
Město Přerov (2019-2028) Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna. Realizace projektu. • Lesní správa Medonosy, s.r.o. (2020) Studie pro podporu biodiverzity krajiny v k.ú. Tupadly. Koncept pro vypracování projektu. • Obec Tučín (2020) Založení travnatého zasakovacího pásu s dřevinami. Studie pro výběr varianty řešení. • Přerov-Újezdec (2020) Výsadba ovocné aleje pod Švédskými šancemi. Konzultace a žádost o realizaci. • Obec Prosenice (2019) Krajinářská studie - podpora ekologických funkcí a šetrného využití krajiny. Studie pro realizaci svépomocí. • Město Přerov (2019) Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna. Koncept záměru pro realizaci. • Obec Prosenice (2018) Lokální biocentrum Prosenice – lokalita V Klčí, k.ú. Prosenice. Dokumentace pro provedení stavby. • Město Přerov (2018) Lokální biokoridor LBK 4 „Biokoridor Hvězdárna“. Projektová dokumentace pro realizaci stavby. • Okres Přerov (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Komplexní studie. Projekt podpořilo Ministerstvo zemědělství, Olomoucký kraj a město Přerov. • Beňov – Prusy (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Nelešovice – Penčice (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Radotín – Soběchleby (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Osek – Nové Dvory (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Skalička – Ústí (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Černotín – Hluzov (2015) Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska. Ornitologicko-krajinářská studie. Projekt sadových úprav krajiny. • Město Písek (2013) Podpora populací vybraných chráněných druhů ptáků zemědělské krajiny v honitbě Dobešice. Vstupní ornitologicko-krajinářská studie.
Náš tým
Mgr. Petr Rejzek – ekolog a biolog, vedoucí týmu
Jako se naše tělo neobejde bez krve, tak se neobejde krajina bez vody.
Mgr. Michal Zedek – krajinný ekolog
Krajina je plná spletitých vztahů i velkých překvapení, která ji činí jedinečnou.
Ing. Václav Závěšický – krajinný inženýr
Úloha zeleně ve fungování krajiny a v životě člověka je zdaleka nedoceněná.
… a další interní a externí specialisté
Rychlé kontakty
info@koroptvicky.cz • tel. +420 737 167 974
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Zavolejte nám nebo napište. Sejdeme se s Vámi v krajině.
Příspěvky
Obnovujte krajinu s námi
13. 10. 2020
Pro vážné zájemce o obnovu krajiny doporučujeme následující články.