Partneři
Projekt ČIŘIKÁNÍ by nebylo možné realizovat bez úzké spolupráce s významnými zájmovými organizacemi a odbornými institucemi. Princip partnerství, kdy účastníci projektu ovlivňují a rozvíjí jeho klíčové aktivity, je tedy stěžejním předpokladem pro úspěch ČIŘIKÁNÍ. Důležitá je také finanční a metodická podpora státní správy, krajů a obcí, nebo společensky zodpovědných firem. Děkujeme všem!
SVAZ ZAKLÁDÁNÍ A UDRŽBY ZELENĚ
Od roku 2022 jsme členem profesní organizace SZÚZ, která sdružuje subjekty, zabývající se zahradní a krajinářskou tvorbou, a to od výzkumu přes projektování až po realizaci, osvětu a vzdělávání. SZÚZ byl vytvořen za účelem zvyšování vážnosti, kvality a významu zahradní a krajinářské tvorby v České republice.
HLAVNÍ PARTNEŘI PROJEKTU
Českomoravská myslivecká jednota - největší myslivecká organizace v ČR, jejíž vedení, okresní i místní myslivecké spolky s námi spolupracují při podpoře divoké populace koroptve polní a při obnově zemědělské krajiny, s cílem zvýšit její biodiverzitu a ekologickou stabilitu.
World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia - významná organizace, která je zapojena do záchranných programů pro bažantovité ptáky v Česku i zahraničí. Úzce spolupracujeme při posilování divoké populace koroptve polní o jedince odchované přírodě blízkým způsobem.
ZAHRANIČNÍ PARTNEŘI PROJEKTU
Sächsische Vogelschutzwarte - spolupracujeme při výměně zkušeností kolem monitoringu a podpory koroptve polní.
Landesverband Sachsen - spolupracujeme při výměně zkušeností kolem ochrany biodiverzity, obnovy krajiny a podpory koroptve polní.
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
Časopis Myslivost - tradiční časopis pro myslivce a sokolníky
MEDIÁLNÍ PARTNER
AVIFAUNA - český on-line magazín o ptácích
MEDIÁLNÍ PARTNER
Časopis Ochrana přírody - časopis s tradicí nejen pro odborníky
MEDIÁLNÍ PARTNER
Časopis Naše příroda - populární časopis o přírodě
MEDIÁLNÍ PARTNER
Časopis Svět Myslivosti - časopis pro myslivce a lovce
VÝZNAMNĚ NÁS PODPORUJÍ
Děkujeme renomovaným fotografům přírody za bezplatné zapůjčení fotografií Projektu ČIŘIKÁNÍ. Velmi oživují naše webové stránky i další propagaci. Jejich fotografie vybraných druhů, kterým se věnujeme, naleznete zde: Fotoalbum
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) - resortní organizace Ministerstva životního prostředí ČR podporuje náš projekt mimo jiné na stránkách www.biomonitoring.cz a přebírá naše data do Nálezové databáze ochrany přírody
FOREST - skupina obránců divočiny / research and protection of wilderness - nevládní nezisková organizace zaměřená na ochranu velkých šelem a nejcennějších částí přírody u nás i v zahraničí.
Hnutí Brontosaurus - v rámci "Akce příroda" spolupracujeme při ekologické obnově zemědělské krajiny na Přerovsku.
Zoologická a botanická zahrada města Plzně - spolupracujeme při osvětě kolem ochrany přírody, zvláště našich ohrožených živočichů včetně koroptve polní.
Klub Dámy české myslivosti ČMMJ, z.s. - dlouhodobě spolupracujeme při osvětě kolem ochrany přírody, krajiny a drobné zvěře, včetně koroptve polní.
Myslivecký spolek Purkratice - dlouhodobě spolupracujeme na pilotním projektu "Podpora populací vybraných chráněných druhů ptáků zemědělské krajiny v honitbě Dobešice". Společně vytváříme podmínky pro návrat koroptve polní do volné přírody na Písecku.
Česká lesnická společnost, z. s. - věnuje se zejména vzdělávání profesionálních lesníků. Spolupracujeme při osvětě lesnické a myslivecké veřejnosti v oblasti drobné zvěře a zvláště koroptve.
Sociální podnik Jasan, s.r.o. - environmentální sociální podnik, který se zabývá produkcí ekologické zeleniny a ovoce, chová zachráněné slepice, peče kváskový chléb, vysazuje dřeviny v krajině a usiluje o návrat koroptve polní do zemědělské krajiny.
JduLovit je webová aplikace do mobilu, která doprovází v terénu lovce, myslivce a rybáře. Poskytuje předpověď počasí, zápisník, spolupracuje s fotopastmi aj. Její uživatelé se podílí také na monitoringu koroptve.
Výzkumný institut ochrany genofondů se zabývá výzkumem v biologických vědních oborech se zvláštním zaměřením na ochranu genofondů a ochranu ohrožených druhů zvířat. Aktuálně pracuje také na projektu Genetická analýza populace koroptve polní (Perdix perdix) v ČR.
Centrum dopravního výzkumu se zabývá dopravou pro budoucnost, tedy dopravou udržitelnou, bezpečnou a funkční, chytrou, šetrnou k lidem, i k životnímu prostředí. Aktuálně pracuje také na mapě srážek dopravních prostředků se zvěří v Česku.
Spolek Perdix - vzájemně se inspirujeme při obnově krajiny, pořádáme odborná setkání myslivců a krajinářů.
Obec Přáslavice - tady byla založena dne 3.1. 2002 naše nezisková odborná organizace. Zdejší hanácká krajina a příroda byly velkou motivací a místní lidé velkou inspirací a pomocí v prvních letech činnosti. Haná, nejúrodnější region naší země, je tedy symbolickou kolébkou Projektu ČIŘIKÁNÍ, který pak byl v celostátní podobě rozvinut v Přerově - hlavním městě moravských ornitologů.
Obec Pavlovice u Přerova - spolupracujeme při obnově přírody a krajiny v Pavlovicích i Prusínkách, a také při osvětě a interpretaci přírodního bohatství.
Česká televize - natáčí dokumentární pořady o naší činnosti
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" je v letech 2019 až 2028 realizován s finanční podporou Statutárního města Přerova a Olomouckého kraje.
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi – Přerovsko" byl v roce 2016 realizován s finanční podporou Olomouckého kraje a Statutárního města Přerova. Nefinančně nám pomohla také Obec Beňov.
Projekt "Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska" byl v roce 2015 realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství České republiky. Na financování se podílel také Olomoucký kraj, Statutární město Přerov a Obec Beňov. Odborným partnerem projektu byla Mendelova univerzita v Brně – Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny.
Rozvoj a propagace Projektu ČIŘIKÁNÍ byly v r. 2013 podpořeny v rámci programu Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity", podpořeného Lesy České republiky, s.p. (generální partner programu) a Ministerstvem životního prostředí.
Nyní pokračují jednání o spolupráci s dalšími subjekty. Ani na Vás nechceme zapomenout – ozvěte se nám.