Tršicko: Kraj chmele a koroptví
Když jsme v roce 2000 začali na Tršicku sčítat koroptve, netušili jsme, že za pár let bude tento ohrožený ptačí druh monitorovat celé Česko. A že jsou data od našich pozorovatelů opravdu důležitá, podtrhuje nejen jejich využití v lepším poznání biologie a ekologie druhu. Zahájili jsme totiž spolupráci s Nálezovou databází ochrany přírody (NDOP), spravovanou Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, a přehled o výskytu koroptví nám pomáhá přes účast ve správních řízeních podporovat je všude tam, kde o nich víme.
Koroptev polní © Adam Simandel
Zpátky k Tršicku. Chmelařská oblast Tršicko je jedna ze tří chmelařských oblastí v Česku. Zatímco ale Žatecko a Louny jsou v Čechách, Tršicko leží v centru Moravy, konkrétně v kulturně-historické oblasti Haná. S Hanou máme spojeny především nejbohatší zdobené kroje, zrající sýry z nízkotučného tvarohu zvané Tvarůžky, Hanáckou jízdu králů a architektonické perly Olomouc a Kroměříž. Nicméně samotná chmelařská oblast Tršicko zahrnuje chmelnice od Litovle po Prostějov a od Olomouce až po Přerov. Městečko Tršice je rodištěm a působištěm zakladatele moravského chmelařství p. Hynka Florýka, který byl také poslancem Moravského zemského sněmu (více o něm viz Wikipedie). Dnes je na Tršicku produkován špičkový aromatický chmel, který nachází uplatnění jak v pivech vařených na Hané, tak i ve vzdálených destinacích jako je Japonsko.
Koroptev polní © Adam Simandel
Zpátky ke koroptvím. Na Tršicku koroptve stále přežívají, ale jejich zbytkové místní populace jsou závislé na existenci drobného zemědělského hospodaření, tzv. záhumenkového, a na obětavé péči zdejších myslivců. Myslivecká péče o koroptev v sobě zahrnuje zakládání biopásů a keřových remízků, zimní přikrmování, kontrolu predátorů, ale i odchov a vypouštění mladých koroptví pro posílení divoké populace. Ostatně pomoc ohroženému druhu a vůbec ochrana přírody patří ke cti každého správného myslivce. Příkladem na Tršicku jsou třeba myslivci od Nelešovic.
Petr REJZEK
autor je biolog a ekolog