Adoptuj koroptev - vyhlášení podpory 2025
Vypouštění extenzivně odchovaných koroptví polních do volné krajiny aktivně podporujeme od roku 2017. Za metodické a finanční podpory programu Adoptuj koroptev bylo v letech 2017–2023 vypuštěno 176 jedinců koroptve polní. Rok 2024 byl v tomto mimořádný, protože se podařilo do volné krajiny vypustit celkem 94 jedinců na čtyřech různých lokalitách v České republice. Vypouštění proběhla v okresech Přerov, Prostějov, Mladá Boleslav a Břeclav.
Okres Přerov
Myslivecký spolek Beňov-Prusy získal finanční podporu ve výši 15.000 Kč. Koordinátor vypouštění Theodor Kabilka se svými kolegy, členy mysliveckého spolku, loni v říjnu vypustil do volné přírody 30 jedinců koroptve polní v honitbě Beňov-Prusy. Před samotným vypouštěním strávili jedinci 14 dní ve vypouštěcí voliéře přímo v lokalitě vypouštění, aby si mohli přivyknout novému prostředí. Vypouštěcí voliéra se nachází v lokalitě se zahradami na okraji pole. Myslivci v místě pravidelně zakládají potravní políčka pro zvěř. Relativně pestrá nabídka míst k úkrytu, hnízdění a získání potravy, s důsledným tlumením predačního tlaku, je základem pro přežití koroptve v intenzivně zemědělsky obdělávané krajině.
V honitbě Beňov-Prusy jsme finančně podpořili vypouštění také v roce 2022.
honitba Beňov-Prusy, foto © NSK
Okres Prostějov
Myslivecký spolek Diana Výšovice získal finanční podporu ve výši 8.500 Kč. Koordinátoři akce Helena Řehůřková a Ivan Páleník se chtějí v honitbě Výšovice věnovat podpoře populace koroptve polní dlouhodobě. Vypuštění 17 jedinců koroptve polní v roce 2024 je začátkem jejich snahy. Za tímto účelem založili také vlastní extenzivní odchov koroptve polní metodou koroptvích párů.
vypouštění koroptví v honitbě Vranovice-Kelčice, foto © Helena Řehůřková
Okres Mladá Boleslav
Myslivecký spolek Podkováňské údolí získal finanční podporu ve výši 11.000 Kč. Členové spolku od roku 2022 obnovují biotop nejen pro koroptve v podobě výsadby keřů a ovocných stromů na pozemku obce Niměřice. Nedaleko nově vznikajícího krajinného prvku pak v srpnu 2024 vypustili 22 extenzivně odchovaných jedinců koroptve polní, které koordinátor akce Jan Dědič chová ve voliéře umístěné přímo v lokalitě vypouštění.
V honitbě Podkováňské údolí jsme finančně podpořili vypouštění také v roce 2023.
odchovná voliéra v honitbě Podkováňské údolí, foto © Jan Dědič
Okres Břeclav
Ekofarma PROBIO získala finanční podporu ve výši 12.500 Kč za vypuštění celkem 25 koroptví polních z extenzivního chovu Jiřího Spilky. Koordinátoři akce Martin Hutař a Michael Vrána je vypustili v únoru 2024 ve spolupráci s mysliveckým spolkem Velké Hostěrádky. Vypouštěcí voliéra byla umístěná na okraji farmy ve Velkých Hostěrádkách a koroptvičky tak budou mít k dispozici pestrou zemědělskou krajinu obhospodařovanou v režimu ekologického zemědělství. Každoročně do okolní krajiny vysazují stromy a keře. Ekofarma zmenšila výměru obhospodařovaných polí v průměru na 6 až 7 ha. Pěstují 9 různých hlavních plodin a díky meziplodinám na těchto polích prakticky po celý rok něco roste a kvete. V blízkosti místa vypouštění je vysazeno téměř 9 ha agrolesnického systému hospodaření.
vypouštěcí voliéra ve Velkých Hostěrádkách, foto © Michael Vrána
Tímto děkujeme všem výše zmíněným za podporu populace koroptve polní v České republice a těšíme se na další spolupráci. Děkujeme také všem dárcům, kteří nám umožňují finanční podporu vypouštění koroptve polní poskytovat. Zbylé finance z programu podpory druhu Adoptuj koroptev, převádíme do dalšího ročníku. Přihlaste se už nyní mezi žadatele. Následující on-line formulář je určen myslivcům a chovatelům, kteří chtějí vypouštět koroptve do volné přírody, a nejlépe zároveň obnovují zemědělskou krajinu třeba zakládáním mezí a výsadbou keřových remízků, nebo opatřeními pro polní ptáky přímo na orné půdě v podobě biopásů a potravních políček.
Svými dary Pomáháte koroptvi polní v Česku.
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
PARTNEŘI ADOPTUJ KOROPTEV
![]() |
![]() |
![]() |