Monitoring náletů v biokoridoru na Hvězdárně IV.
Biokoridor Hvězdárna je utvářen také pomocí spontánní sukcese. Ponecháváme prostor pro růst keřů a stromů, jejichž semena a plody se do prostoru nově vznikajícího biokoridoru dostaly větrem nebo je sem zanesli ptáci. Od začátku naší péče o biokoridor se snažíme zaznamenávat počty těchto náletových dřevin. Rok 2023 je čtvrtou sezónou biokoridoru a také díky náletovým dřevinám již mají jednotlivé části biokoridoru svou specifickou podobu.
javor babyka a javor klen v segmentu J8 © Michaela Konečná
V rámci projektu „Zvyšování biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna“ jsme dne 2. 11. 2023 ověřovali přirozené osidlování biokoridoru dřevinami. Pozemek dlouhý 390 m a široký cca 14 m, rozdělený do dvou oplocenek s možností průchodu zvěře a průjezdu zemědělské techniky mezi nimi, obsahuje celkem 14 nesečených segmentů. Sedm jich je v severní oplocence (S1 – S7) a dalších sedm pak v jižní oplocence (J8 – J14). Do nesečených segmentů zanáší vítr, sojky, drozdovití ptáci, kuny nebo lišky semena a plody keřů a stromů. Jmenovaní živočichové totiž v létě, na podzim i v zimě požírají nejrůznější plody stromů a keřů, a pak je vyloučí z těla na jiném, i poměrně vzdáleném, místě. Sojky si navíc na podzim dělají v krajině bohaté zásoby potravy ve stovkách úkrytů, kdy třeba zahrabávají a zobákem zaťukávají žaludy dubů nebo ořechy ořešáků do země a ještě je hezky zakrývají listím. Však je někdy pozorujte, jak letí s něčím v zobáku honem to ukrýt. Na některých místech, zejména kolem potoků a řek, může s šířením semen pomoci i voda.
pro zvětšení klikni na obrázek
Souhrnná tabulka monitoringu náletů v biokoridoru Hvězdárna - klikni.
V současné době lze při procházce podél biokoridoru Hvězdárna rozlišit "bezový háj" (S1) nebo "plantáž babyky a klenu" (J8). Máme také zaseto na "dubové zákoutí s lípou srdčitou" (J9). V severních segmentech se na několika místech objevila vrba jíva, javor mléč nebo jasan ztepilý. V jižních segmentech je občasným návštěvníkem brslen evropský, svída krvavá nebo ptačí zob obecný. V jednotlivých segmentech jsme narazili celkem na 19 druhů dřevin (viz obrázek výše). Popis metodiky a výsledky monitoringu náletových dřevin z minulých let naleznete v našich příspěvcích k biokoridoru Hvězdárna. Plochy budeme nadále monitorovat tak, abychom nově vznikající keřové společenstvo mohli řízenými zásahy co nejlépe druhově obohatit a brzy stabilizovat.
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
Projekt "Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna" finančně podpořili:
Staňte se také partnerem této akce...