Nasazování koroptve polní
V rámci Projektu ČIŘIKÁNÍ se zajímáme také o vhodné způsoby péče o koroptev polní tak, abychom přispěli k zachování a obnově stavu její populace. Na našem informačním portálu shromažďujeme informace a zkušenosti, které se mohou hodit lidem v praktické péči o koroptev polní. V tomto smyslu už bylo hodně věcí vymyšleno a objeveno. Pojďme se proto podívat na zkušenosti našich dědů.
Citujeme z periodika Stráž myslivosti z roku 1941:
* * * * *
NASAZOVÁNÍ
V 99 ze 100 případů dosáhneme cílevědomým pěstěním svých vlastních koroptví více nežli dovážením cizích. Myslím, že to platí i pro rok 1940. První a nejlepší krok ku povznesení stavu koroptví učiněn byl zákazem jejich odstřelu do konce roku. Druhý krok musejí učiniti myslivci sami. Je to péče o zachování toho, co nám zbylo, ochrana a hlavně krmení v zimě. A třetí krok závisí od přízně přírody. Bude-li nám tato přáti v době hnízdění na rok, dočkáme se zase brzy těch krásných koroptvích lovů, jimiž byly naše země vždy tak pověstny. Vypouštění koupených koroptví může místy povznesení stavu urychliti.
Rok 1940 může v několika směrech připomínat současné výchozí podmínky při péči o koroptev polní: (1) zákaz lovu, (2) myslivci dnes pečují o to, co jim z bohatých populací koroptve a obecně drobné zvěře zbylo, (3) vypouštěním koroptví se snaží urychlit obnovu populací koroptve polní.
Foto © Jiří Bohdal
Podle dosavadních zkušeností je zcela jisto, že dovezené koroptve nezůstanou vždy na tom místě, kde budou vypuštěny. Určité, v některých případech značné procento odletí jinam. Koroptev je pták stálý. Když se tedy po vypuštění octne v kraji neznámém, poletuje s místa na místo a hledá své bývalé bydliště. Nikdo nemůže proto počítati s tím, že všechny vypuštěné koroptve zůstanou v jeho honitbě. U žádné zvěře není vypouštění tak riskantní, jako u koroptví. I když se zachováme podle všech pokynů a pravidel, nemůžeme nikdy věděti, kolik nám jich uletí k sousedům. Jen velké komplexy pozemků mohou býti do jisté míry ušetřeny ztrát. Proto by se měli koroptve nasazovati nejen do jednotlivých honiteb, nýbrž mělo by se toto zazvěřování prováděti současně v celých krajích.
Myslivci mají v současnosti možnost sdružit více honiteb do oblasti chovu koroptve polní. Jedním ze základních cílů je vytvoření rozsáhlejšího území s vyrovnanými podmínkami životního prostředí a tedy i kvality biotopu nejen pro koroptev.
Nepomůže ani, když koroptve vypustíme v noci. Ráno poznají, že jsou v cizím kraji, a odtáhnou, aby hledaly svůj starý domov. Vypustíme-li párky, odletí teprve zcela jistě, aby hledaly své bývalé hnízdiště. Jednotlivě vypuštěné kohoutky a slepičky mohou upoutati na místě nespárkované slepičky, popř. kohoutci. To však bychom museli míti předem zjištěno, aby podle toho mohlo býti vypuštěno ono pohlaví, jehož je nedostatek. Jde-li o zazvěření, jako je tomu letos, pak musíme vypouštěti párky a čekati, kolik nám jich zůstane.
Nejlépe se k tomu hodí doba páření, dotud musíme koroptve chovati doma. Vypouštěti před zimou se nedoporučuje. Rovněž tak se nedoporučuje pomazávati jim letky v křídlech jílem apod. Neuletí sice ale stávají se snadnou kořistí škodné.
Abychom koroptve udrželi, nesmíme kromě výloh spojených s nákupem litovati dalších nákladů a musíme poříditi v křoví volieru 3 m širokou a tolik metrů dlouhou, kolik máme párků, aby každý párek mohl míti 1m široký oddíl. Dá se jim tam dostatek krmiva a vody a po několika dnech se voliera opatrně v noci otevře, aby se nepoplašily. Ráno jsou roztroušeny okolo voliery a neodletí.
Živé koroptve zasílají se nejlépe v kulatých proutěných koších, přikrytých dvěma plátny, mezi něž se dá něco slámy nebo sena, aby si při pokusech o vzlétnutí neporanily hlavičky. Koše jsou lepší než bedny, protože jsou vzdušnější. Nevýhodou jsou též u beden rohy. Před odesláním nedá se koroptvím píti. Dostačí, dáme-li jim do koše něco řepy nebo kapusty, vodou pokropené.
Foto © Jiří Bohdal
Komorování
Koroptve koupené na podzim bude nutno přes zimu chovati v komorách. Ke komorování hodí se sice každá volná místnost, je však přece jen třeba jistých opatření, aby se zvěř uchovala zdravá. Místnost musí míti dostatek vzduchu a světla a nesmí býti příliš studená. Strop musí býti opatřen napjatou sítí, aby si koroptve, které se občas snaží vzlétnouti, nerozbily hlavičky. Rovněž okna, jimiž místnost větráme musíme zabezpečiti sítěmi proti rozbití. Do rohu komory postaví se snoby ovsa nebo aspoň ovesné slámy, aby se koroptve mohly za nimi schovávati. Podlaha posype se křemenitým pískem, aby se koroptve mohly v něm popeliti a hrabati. Potřebují také polykati malé kousky křemene k vůli lepšímu trávení. Pitné vody dávejte jim málo a jen čistou. Velmi dobrý je malý výběh do trávníku.
Jako krmivo pro komorování se doporučuje pozadní obilí, hlavně pšenice a ječmen, nebo také oves, proso, vikev, potom kapusta a řepa. Tyto dvě pokropeny vodou nahradí zelené krmivo z volné přírody a pitnou vodu. Dávali jsme koroptvím pšenici, kterou jsme nechali v truhlících na teplém místě vyrůsti do výše 10 cm. Braly ji velmi rády a vyzobaly ji až do kořínků. Krmiva nesmí se dávati velmi mnoho, protože koroptve příliš ztloustnou a zůstávají po vypuštění neplodné.
S vypouštěním jsou potom určité potíže. Dostaví-li se po vypuštění ještě silné mrazy, tu koroptve, zchoulostivělé přes zimu v komorách, snadno hynou. Pustíme-li je zase později, když již je párkování v přírodě skončeno, mohou nastati mezi kohoutky prudké boje, jež zdržují hnízdění. Máme tedy vypouštěti v pravý čas. A tu musíme denně podvečer pozorovati, abychom nepropásli párkování.
Podle výsledků našeho monitoringu k párkování, resp. rozštěpování hejnek, dochází na přelomu února a března.
* * * * *
Pro náš Projekt ČIŘIKÁNÍ je nesmírně důležité aplikovat letité zkušenosti na současný stav věcí. Proto se můžete těšit na další příspěvky psané v tomto duchu.
LITERATURA
Slaný J. 1941. Něco ze života koroptví a chovu koroptví. Stráž myslivosti, Ústřední věstník České myslivecké jednoty. Ročník XIX., číslo 1.
Kurzíva = citace
Tučně = poznámka autora
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu