ZIMNÍ MONITORING 2012/2013
prosinec 2012 – březen 2013
Zhodnoťte své zkušenosti a pozorování při procházkách přírodou. Zapojte se do zimního monitoringu koroptve polní.
Letošní zimu opět probíhá monitoring koroptve polní (Perdix perdix), a to na celém území České republiky. Kromě informací o přítomnosti tohoto druhu v jednotlivých mapovacích kvadrátech získáme díky vaší spolupráci také údaje důležité pro lepší poznání způsobu života koroptve a ekologických nároků na prostředí. Údaje z monitoringu budou použity také jako srovnávací data v rámci výzkumu agroekosystémů, do něhož se budete moci plně zapojit v hnízdní sezóně 2013 (budeme vás včas informovat na informačním portálu Koroptvicky.cz).
Kohoutek koroptve polní © Jiří Bohdal
Cenné je už jediné pozorované hejnko, koroptví párek či jedinec. Můžete nám ale poslat také opakované údaje o jednom hejnku. Nejlépe ze začátku zimy a z konce, kdy bude znát početní rozdíl způsobený povětšinou zvýšenou predací a nedostatkem potravy. Velmi hodnotné jsou pro nás také údaje kolem předjarního rozštipování hejnek (před a po rozdělení hejnka na jednotlivé hnízdní páry).
Pokud máte zájem zapojit se do zimního monitoringu koroptve polní, stačí vám k tomu stáhnout si záznamovou kartu (zde verze k tisku). Tu můžete vyplněnou poslat zpátky jako přílohu e-mailu nebo poštou na následující kontakty:
Odborný zástupce: Mgr. Michal Zedek, e-mail: projekt@koroptvicky.cz (kontakty)
Poštovní adresa: NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA o.s., P.O. Box 70, 750 02 Přerov 2
Nově můžete využít našeho elektronického formuláře:
MONITORING KOROPTVE POLNÍ – FORMULÁŘ
Párek koroptve polní © Jakub Stančo
Údaje požadované záznamovou kartou můžete jednoduše vepsat jen do mailu, bez vyplňování záznamové karty. Myslivci a ostatní, můžete záznamové karty vytisknout, rozdat kolegům a společně je pak poslat v jedné obálce. Děkujeme.
Nezapomeňte, že koroptve jsou obzvlášť během zimy vystaveny velkému stresu (zátěži kvůli predátorům a hladovění). Proto prosíme, nepřibližujte se zbytečně k hejnkům. K určení druhu, spočítání jedinců a pozorování chování postačí zkušené oko pozorovatele a terénní dalekohled. Děkujeme za vaši ohleduplnost k přírodě.
Hejnko koroptve polní © Zdeněk Tunka
Pilotní projekt ČIŘIKÁNÍ – monitoring koroptve polní (Perdix perdix) v ČR
► Spolupracuje s námi již na šest desítek pozorovatelů z řad myslivců, ornitologů, ochránců přírody i laických pozorovatelů.
► Zpětně přijatých záznamových karet doposud evidujeme více než 200.
► Záznamové karty jsou posílány v průběhu celého roku. Údaje ze zimního monitoringu jsou však zásadní.
► K rozštipování hejnek v nižších polohách dochází v poslední dekádě měsíce února. Více o výsledcích zde.
DÁLE DOPORUČUJEME:
2. Monitoring – závěrečná zpráva 2010
4. O koroptvi polní (Perdix perdix)
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
koroptve žijí i v arealu mladoboleslavské automobilky. Je to velký areál, takže nevím přesně kolik jich tam je, ale loni tam bylo minimálně jedno hejno cca 9 mladých plus rodiče. Asi před 14 dny jsem potkal jeden párek. Trochu mám strach, že díky intenzivní výstavbě montážních hal a nešetrnému zacházení sekáču travnatých ploch brzy nebude co pozorovat.
Pozorování koroptví
(Marta Bažantová, 11. 1. 2013 22:12)Dne 11.1.2013 jsme pozorovali 11 ks koroptviček u obce Nová Buková, okres Pelhřimov
Re: Pozorování koroptví
(Michal Zedek, 17. 1. 2013 6:51)Děkujeme za pozorování. Budeme rádi, když nám budete posílat informace i nadále. Použijte k tomu, prosím, naši záznamovou kartu (https://koroptvicky.estranky.cz/clanky/monitoring/zimni-monitoring-2012-2013.html). Data se nám pak lépe zpracovávají.
Koroptve v automobilce
(Miras, 12. 3. 2013 18:46)