Bažant obecný / Bažant poľovný / Phasianus colchicus
Ačkoli nejde o ptačí druh, který by byl striktně vázán na polní krajinu, resp. primární nebo sekundární step, v oblasti střední Evropy jej můžeme zařadit spíše mezi polní druhy ptáků.
Vzhled
Samec (kohout) dosahuje délky 75 až
Foto © Ivan Mikšík (www.natureblink.com)
Samice (slepice) je celkově menší a dosahuje délky kolem
Rozmnožování
Bažant obecný je polygamní druh. Kohout má obvykle 3 až 5 slepic. Polygamie je pro hrabavé ptáky, až na výjimky, typická. Brzy z jara probíhá tok samců s hlasovými projevy i bubnováním křídel. Samice vyhrabe a vykrouží tělem důlek v zemi, obvykle mezi trsy trávy, poblíž stromu nebo pod keřem. Do hnízda v zápětí snese vejce, která jsou nejčastěji jednobarevná – bílá až olivově zelená. O snůšku 8 – 15 vajíček i později vylíhlá kuřátka se musí slepice starat sama. Doba inkubace vajec trvá obvykle 22 až 27 dní. Ve stáří kolem 45 dnů jsou již mláďata plně vzletná. Po dvou měsících se mláďata zcela od matky osamostatní. Bažant obecný u nás hnízdí do nadmořské výšky
Foto © Ivan Mikšík (www.natureblink.com)
Potrava
Potravu bažanti sbírají ráno a později odpoledne. Přes poledne odpočívají v úkrytu. Kuřátka a mladí bažanti potřebují hodně hmyzu a jeho larev. Jedná se především o sarančata, kobylky, mravence, mšice, ale i pavouky a měkkýše. Potřebují také pravidelně pít. K vodě přicházejí většinou v dopoledních hodinách. Stravu jim zpestřují lístky různých bylin a měkké části travin. Dospělí bažanti se živí různými semeny, bobulemi, zelenými částmi rostlin, hmyzem, červy a měkkýši. Ve stravě se objevují také myši a mláďata hadů a ještěrek. U dospělých bažantů výrazně převládá strava rostlinná.
Pohyb
Druh je to stálý s celoročním výskytem bez výrazných přesunů. Chodí a přebývá na zemi. Na noc „hřaduje“ na stromech. Od jara do podzimu spí i na zemi. Létá zpravidla jen při vyplašení a na krátkou vzdálenost. Let je prudký, přímý s rychlými hřmotnými rázy křídel, prokládaný klouzavým letem. V otevřené krajině se setkáme s jednotlivými exempláři i s početnými volnými skupinami.
Foto © Ivan Mikšík (www.natureblink.com)
Hlas
Na zemi se samci ozývají ostrým dalece znějícím „kýry!“ s následným zabubnováním křídly. Ke hřadování vylétají na stromy s hlasitým a opakovaným „kyry, kyry, kyry, kyry,…“.
Hlas bažantího kohouta si můžete přehrát na webu Švýcarského ornitologického institutu.
Prostředí
Typickým evropským prostředím bažanta obecného je zemědělská krajina nížin a pahorkatin. Můžeme jej potkat ale také ve světlých lesích s bohatým keřovým patrem. Vyskytuje se hojně i na městských periferiích, především na nevyužívaných ruderálních plochách a v oblasti zahrádkářských kolonií. Kromě vysokých horských poloh se vyskytuje na většině území ČR.
Populace v ČR
Přestože se jedná o nepůvodní druh, který byl na našem území vysazen před asi 6 staletími z oblasti Kavkazu (přes Francii), přizpůsobil se dobře podmínkám středoevropské kulturní krajiny a populace je poměrně soběstačná. Umělé odchovy a vysazování bažantů v ČR jsou nutné především kvůli dostatečnému zazvěření honiteb, neboť jde o aktivně lovenou zvěř. Ale i kvůli enormnímu tlaku predátorů v degradované zemědělské krajině. Umělé odchovy pomáhají také znovu vytvořit populace bažantů v honitbách postižených povodněmi. Současnou českou populaci tvoří asi 150 – 300 tisíc exemplářů. Oproti minulosti se vlivem a kombinací více faktorů značně snížila.
Foto © Ivan Mikšík (www.natureblink.com)
Původní rozšíření
Bažant obecný je jedním z nejrozšířenějších bažantů. Původní areál rozšíření se prostírá od Kavkazu až do východní a jihovýchodní Asie. Rozšíření je ale ostrůvkovité. Některé poddruhy žijí jen na malém území značně vzdáleném od výskytu ostatních poddruhů. Např. na území Číny zůstali bažanti izolováni pouštěmi v oázách lesů rozmístěných i stovky kilometrů od sebe. Naproti tomu v souvislých zalesněných územích v jiných částech Asie dochází ke křížení poddruhů bažanta obecného.
LITERATURA:
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v ČR 2001 – 2003 (K. Šťastný, V. Bejček, K. Hudec, 2006)
Atlas ptáků České a Slovenské republiky (J. Dungel, K. Hudec, 2006)
Průvodce přírodou – Stopy (M. Bouchner, ilustrace M. Váňa, 1997)
Z ptačí říše (J. Spirhanzl Duriš, ilustrace K. Hísek, aktualizace M. Nevrlý, 1987)
Zvířata celého světa: Bažanti a ostatní hrabaví (J. Felix, ilustrace D. Černá, 1980)
Petr REJZEK
statutární zástupce projektu