Cílená podpora biodiverzity na Přerovsku
V roce 2015 jsme v okrese Přerov zaujali projektem „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“. Na ukončený projekt chceme navázat. V roce 2016 přicházíme s projektem „Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi – Přerovsko“. Hlavním cílem je připravit podmínky pro realizaci krajinotvorných, zemědělských a mysliveckých opatření navržených v roce 2015. Jako pilotní lokality jsme vybrali Nelešovice – Penčice a Beňov – Prusy.
Jaký je náš přístup k cílené podpoře biodiverzity?
Biologická diverzita vyjadřuje rozmanitost a různorodost organizmů a jejich prostředí. Je to široký pojem, který se prolíná prakticky všemi úrovněmi živé přírody (gen, druh, společenstvo, biotop, ekosystém). Zemědělská krajina je agroekosystém, který můžeme definovat jako ekologický systém, ve kterém hraje důležitou roli člověk a jeho zemědělské hospodaření. Člověk je součástí biologického společenstva a svou činností přetváří fyzikální a chemické vlastnosti prostředí. Bez této zásadní lidské činnosti by agroekosystém rychle zanikl. Naše cílové druhy jsou vázány na agroekosystém, proto je důležité hodnotit jejich vazby na různé způsoby zemědělského hospodaření. V rámci zemědělského hospodaření vznikají a zanikají biotopy, které jsou klíčové pro výskyt našich cílových druhů.
Společenstvo polního ptactva je pro nás základní uchopitelnou jednotkou biologické diverzity zemědělské krajiny. V tomto společenstvu sledujeme výskyt 16 pečlivě vybraných druhů, které jsou svým životem vázány na agroekosystém. Vzhledem k tomu, že jsou myslivci našimi klíčovými partnery, sledujeme také výskyt tří druhů drobné polní zvěře – koroptev polní, bažant obecný, zajíc polní. Koroptev polní je zároveň v námi sledovaném společenstvu polního ptactva.
Obecně se tedy při ochraně a podpoře biodiverzity zemědělské krajiny zaměřujeme na druhy bioindikační (vypovídají o kvalitě životního prostředí), zvláště chráněné (ohrožené druhy, které mají nárok na záchranný program) a druhy potenciálně hospodářsky významné (drobná zvěř). Mezi nimi je pak naprosto výjimečná koroptev polní, která je jak druhem s vynikajícími bioindikačními vlastnostmi, tak druhem chráněným s kriticky ohroženou populací a zároveň je i potenciálně hospodářsky významnou drobnou zvěří. Koroptev polní je naším deštníkovým druhem.
Takto vnímanou biodiverzitu se snažíme podpořit ovlivňováním hlavních aktivit v zemědělské krajině – zemědělské hospodaření, myslivecká péče o zvěř, zakládání a péče o dřevinné krajinné prvky. Hlavním smyslem je zvýšit různorodost struktur a funkcí zemědělské krajiny.
Na následujících tabulkách naleznete informace o výskytu námi sledovaných druhů v pilotních lokalitách:
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi - Přerovsko" významně finančně podpořili Olomoucký kraj a Statutární město Přerov. Děkujeme!