Financování krajinného prvku na Přerovsku
V roce 2015 jsme v okrese Přerov zaujali projektem „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“. Na ukončený projekt chceme navázat. V roce 2016 přicházíme s projektem „Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi – Přerovsko“. Hlavním cílem je připravit podmínky pro realizaci krajinotvorných, zemědělských a mysliveckých opatření navržených v roce 2015. Jako pilotní lokality jsme vybrali Nelešovice – Penčice a Beňov – Prusy.
Jak přistoupit k financování krajinného prvku?
Cest je více. Nejlépe, když máme svůj pozemek, svůj záměr a své peníze. Málokdy je situace tak jednoznačná. My si ukážeme jednu z cest financování krajinného prvku na konkrétním příkladu krajinotvorného opatření.
Celkový rozpočet zpracovaného projektu je například 450.000,-. Jen pro samotnou výsadbu můžeme potřebovat materiál za 230.000,-. Předpokládejme, že veškerou práci spojenou s výsadbou prvku a jeho následnou péčí (alespoň 5 let) jsme schopni si zajistit vlastními silami. Prací se rozumí příprava pozemku pro výsadbu, vyhloubení děr, zasazení sazenic, mulčování, zatlučení vyznačovacích kůlů, dále kosení, zalévání a případně aplikace ochranných repelentů. Realizátorem krajinného prvku je v našem případě obec, ta je zároveň vlastníkem pozemků.
Jaký zdroj financí využít?
Z administrativně méně náročných národních zdrojů (PPK, POPFK) můžeme získat maximálně 250.000,- Kč. Peníze se smí použít jen na samotnou výsadbu prvku (nikoliv na projekční přípravu či výkupy pozemků). V našem případě by byl žadatel vlastníkem pozemku. Pokud by žadatel nebyl vlastníkem pozemku, musí mít souhlas vlastníka. Záměr plánujeme v Olomouckém kraji. Žádost je třeba podat na regionálním pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) v Olomouci. Jednat bychom mohli například s Ing. Ivanou Krejčovou, velice ochotnou paní, která ráda v této věci poradí. Zde jsou kontakty: 724 145 997, ivana.krejcova@nature.cz.
– Program péče o krajinu (PPK)
– Program podpora obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK)
Zní to dobře. Ale naše žádost by se blížila horní hranici maximální dotace. Zvyšujeme tím riziko jejího zamítnutí. Navíc nemusíme mít dost financí na práci kolem výsadby a následnou péči o ni. Založením krajinného prvku péče nekončí, ale začíná. Pro rozsáhlejší akce s větším rozpočtem, jehož realizace může být rozfázovaná do několika let, je vhodnější využít evropského dotačního programu. Rozpočet musí být minimálně 250.000,-. O méně žádat nemůžeme. Opět nemusíme být vlastníkem pozemku, stačí jeho souhlas. Žádost podáváme také na regionálním pracovišti AOPK. Nevýhodou je větší administrativní zátěž.
– Operační program Životní prostředí
Sledujte aktuální výzvy pro podávání žádostí a naplánujte si harmonogram realizace.
Čtěte také:
Cílená podpora biodiverzity na Přerovsku
Michal ZEDEK
odborný zástupce projektu
Projekt "Zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny v praxi - Přerovsko" významně finančně podpořili Olomoucký kraj a Statutární město Přerov. Děkujeme!