Občané se setkali nad krajinou
Tisková zpráva 08/2015
Občané se setkali nad krajinou
Přerov 19.8. 2015
Ve dnech mezi 10. a 17. srpnem proběhla setkání občanů nad krajinou v rámci projektu „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“, na kterém pracuje přerovská nezisková organizace NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s. společně s odborníky z Ústavu inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny Mendelovy univerzity v Brně.
Velké poděkování patří obcím Skalička, Soběchleby, Černotín, Osek nad Bečvou, Nelešovice a Beňov, které vytvořily příjemné zázemí pro setkání celkem 114 občanů z 12 katastrálních území.
„Účast na setkáních byla mnohem větší, než jsme původně očekávali. Přišli myslivci, zemědělci, včelaři, zastupitelé obcí, vlastníci zemědělské půdy a další občané se zájmem o krajinu ve svém okolí. Velmi nám pomohla propagace setkání samotnými obcemi i myslivci“, hodnotí garant projektu Ing. Václav Závěšický.
Přítomní občané se dozvěděli podrobnosti o projektu a byl jim představen pracovní návrh na krajinotvorná, zemědělská, myslivecká a osvětová opatření, po kterém následovala diskuse.
„Aktivní účast občanů v debatě nad možnými opatřeními v zemědělské krajině nás velmi překvapila. Jednoznačně z toho vyplývá, že obyvatelé venkova mají velký zájem o kvalitu krajiny a vůbec jim není jedno, jak se na polích hospodaří nebo že u nás vyhynuly některé druhy polních ptáků. Také vstřícnost a zkušenosti zemědělců jsou pro nás velkým přínosem“, dodává krajinný ekolog Mgr. Michal Zedek.
Projekt otevírá nové možnosti ve zlepšení stavu zemědělské krajiny se zapojením místních občanů a s efektivnějším využíváním stávajících dotací tak, aby se změny v krajině co nejvíce odrazily ve zvýšení její ekologické stability a v nárůstu biologické diverzity. Přičemž sledovaným trendem je posílení populací vzácných polních ptáků a zvýšení početnosti ubývající drobné zvěře. Vlajkovým druhem je koroptev polní (latinsky Perdix perdix), která funguje jako citlivý bioindikátor stavu zemědělské krajiny. Unikátní postup, který nyní vzniká na Přerovsku, bude použitelný také v dalších regionech České republiky.
Projekt „Zvýšení biologické diverzity zemědělské krajiny ve vybraných lokalitách Přerovska“ finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR a Olomoucký kraj. Kofinancování se neobejde také bez podpory místních obcí. Více informací zájemci naleznou na informačním portálu www.koroptvicky.cz, kde budou průběžně zveřejňovány další novinky.