Poradní sbor Projektu ČIŘIKÁNÍ - 5. zasedání
V pátek 25. listopadu se v Přerově konalo 5. zasedání Poradního sboru, který je národním koordinátorem záchrany a podpory koroptve polní (Perdix perdix) a obnovy jejího biotopu ve volné krajině. Sbor se zabývá také celkovou obnovou zemědělské krajiny a zvyšováním její druhové pestrosti (biodiverzity). Propojení teorie a praxe při podpoře ohrožených polních ptáků a drobné zvěře garantuje složení sboru z řad vědeckých pracovníků, samostatných expertů i zkušených praktiků. Poradní sbor klade také důraz na multioborovou spolupráci, kterou zajišťují specialisté na ochranu přírody, environmentální legislativu, dotační politiku, agroenvironmentální opatření, krajinnou ekologii a inženýrství, ornitologii, myslivost, sokolnictví, zemědělství nebo třeba specialisté na záchranné chovy cílových druhů. V současné době je v Poradním sboru celkem 22 členů a 3 externí konzultanti.
Po uvítacím slovu a připomenutí poslání Poradního sboru i dosavadních úspěchů zazněly následující příspěvky členů a hostů:
► Adoptuj koroptev: Nástroj pro přímou podporu koroptví a obnovu krajiny (P. Rejzek)
► Možnosti využívání dotovaných agroenvironmentálních opatření v kostce (V. Závěšický)
► Živé ploty v krajině: Legislativní podpora liniových prvků zeleně (K. Drábková)
► Zemědělské hospodaření a opatření pro přírodu (M. Hrdlička)
► Ochrana zvěře před sečí pomocí moderních systémů (R. Holík)
► Úspěšnost přežívání divokých a odchovaných bažantů ve Skandinávii (J. Mrnka)
► Koroptev polní ve správních řízeních vs. ochrana populace (P. Rejzek)
Tématem pracovních diskusí byla problematika predace koroptve polní a invazních druhů živočichů v podmínkách současné legislativy, myslivecké praxe a ochrany přírody. Na závěr setkání byl přijat nový člen, který Poradní sbor posílí o zkušenosti z myslivecké a zemědělské praxe, ale i z managementu krajiny.
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
nositel Projektu ČIŘIKÁNÍ