Tento web, krajina a koroptve
Právě se nacházíte na stránkách věnovaných především ochraně přírody kulturní krajiny. Dále se zde zabýváme problematikou hrabavých ptáků a ptáků polní krajiny. Zvláštní důraz klademe na výzkum, ochranu a podporu koroptve polní. Tyto internetové stránky jsou důležitým komunikačním prostředkem, místem, kde se setkávají zájemci o ochranu přírody, i nástrojem našich monitoringů a výzkumů. Postupně se na nich budou objevovat výsledky naší dosavadní práce a zejména nové ochranářské výzvy. Tento web popírá předsudky, kvůli nimž se např. nenávidí někteří ornitologové a myslivci. Tento web je totiž pro všechny zájmové organizace i jednotlivce se zájmem o ochranu přírody – a jsme připraveni spolupracovat s kýmkoli.
Koroptev jako deštníkový druh
Veškerou činnost zastřešuje spolek NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s. Jak již z názvu organizace vyplývá, hlavní prioritou je ochrana naší přírody a krajiny. Vývoj krajiny na území České republiky je úzce spjat s postupným osidlováním a pravidelnou hospodářskou (zemědělskou a lesnickou) činností člověka. Původní téměř úplné zalesnění naší země ustupovalo zemědělskému využití půdy. Otevřená kulturní krajina tvořila stále větší podíl území současné České republiky (dnes 54 %). Pro řadu druhů rostlin a živočichů pocházejících z euroasijských stepí a lesostepí se tak otevřela nová část areálu výskytu, čehož patřičně využily a nově vzniklé biotopy rychle osídlily.
Podobným způsobem u nás zdomácněla koroptev polní (Perdix perdix). O koroptvi lze říci, že z hlediska zájmů ochrany přírody zastřešuje ostatní druhy žijící v otevřené krajině (kulturní stepi). Je to atraktivní druh velmi citlivý na zhoršení životních podmínek prostředí. Původně pestrá, zemědělsky obhospodařovaná krajina vytvářela ideální podmínky pro hojný výskyt koroptve. Avšak s radikální změnou hospodaření způsobenou všeobecnou kolektivizací v období po 2. světové válce ztratila koroptev a ostatní druhy otevřené krajiny potřebný různorodý životní prostor, který by jim poskytoval útočiště před predátory, zdroje potravy, místa vhodná k rozmnožování, přezimování či prostému odpočinku. Početnost koroptve polní se dramaticky snížila na kritickou úroveň (max. 1,3 % historicky doložitelného maxima) a dnes je bez nadsázky vzácností.
Snahou o ochranu tohoto indikátorového druhu můžeme přispět k ochraně celé krajiny. Proto je pro nás koroptev polní také zajímavým předmětem výzkumu. Naším cílem není navrácení ke stavu před sto a více lety. Pro nás je klíčové přispět k vývoji pestřejší krajiny v České republice, která by poskytovala domov většímu počtu původních druhů rostlin a živočichů. Jsme totiž přesvědčeni, že bohatá a různorodá krajina nejen lépe vypadá, ale také lépe prospívá – člověku i ostatní přírodě.
Projekt ČIŘIKÁNÍ
Náš zvýšený zájem o ochranu kulturní krajiny a zvláště o koroptev polní započal v roce 2000. V roce 2007 naše ochranářské snahy daly konkrétní podobu Projektu ČIŘIKÁNÍ. Na těchto webových stránkách máte jedinečnou příležitost se nejen seznámit s dosavadními výsledky projektu, ale především se zapojit a stát se jeho nedílnou součástí. Přáli bychom si, aby stránky sloužily jako zdroj informací a zároveň jako prostor pro Vaše příspěvky k řešenému tématu.
Michal Zedek
odborný zástupce projektu
*****