Pozemkové úpravy proti přírodě
„Až bude pokácený poslední strom,
až bude poslední řeka otrávená,
až bude chycena poslední ryba,
tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“
Komplexní pozemkové úpravy podporované státem zlepšují vlastníkům a hospodářům přístup na jejich pozemky, měly by obnovit vztah lidí k půdě, ale i reagovat na klimatickou změnu a výrazně podpořit biodiverzitu zemědělské krajiny. Ovšem právě ekologické cíle pozemkových úprav naráží na značnou neznalost a neochotu během zpracování tzv. plánu společných zařízení. Plán by měl obsahovat třeba hustější síť polních cest, zatravnění údolnic, výsadbu zeleně, nové vodní nádrže i obnovené mokřady nebo biokoridory a větrolamy. Jedná se vlastně o revitalizaci krajiny velkého rozsahu - na celých katastrech obcí. Potřebné pozemky nabídne nebo vykoupí stát, obec nebo osvícení vlastníci zemědělské půdy.
Výsadba zeleně je důležitá - tlumí vítr, zadržuje vláhu, poskytuje stín i osvěžující ovoce
V praxi je ale jiný přístup ke krajině ze strany drobných vlastníků a velkých zemědělských podniků. Podniky, které vlastní na katastru nad 40 % půdy, dokonce blokují ekologická opatření v krajině. Státní pozemkový úřad bohužel nemá dost silnou pozici při jednáních a nakonec se, i proti vůli obcí, budují asfaltové polní cesty a silničními stavbami narušují potoční nivy. Takový přístup je v přímém rozporu s ekologickými cíli pozemkových úprav a nerespektuje dosažené poznání říčních ekosystémů i celého vodního režimu krajiny. Při důsledném přezkoumání je to porušení ustanovení vodního zákona a zákona o ochraně přírody a krajiny.
Páskovka má ráda výslunné meze s rozptýlenými keři, které však v krajině chybí
Žádoucí by byla přítomnost biologů při jednáních, protože technický přístup v úpravách krajiny mnohde začíná převažovat. Někteří projektanti i pověření zástupci úřadu jakoby si nevěděli rady s uchopením konkrétních ekologických opatření. Pojmy jako je potoční niva, říční ekosystém, mokřady nebo periodické tůně jsou aktivně odmítány. Celkový pokles biodiverzity zemědělské krajiny proto i nadále pokračuje. Můžete chodit celé hodiny mezi poli, ale nepotkáte ani kuňku v kaluži ani koroptev na mezi. V půdě chybí žížaly, na okrajích už nekvetou modré chrpy a kolem vás nepoletují pestrobarevní motýli. K tomu se přidávají častější bleskové povodně doprovázené bahnotoky. Za splavenou půdou z polí přitom stojí stejnou měrou nedostatek funkčních krajinných prvků jako i nesprávné a nešetrné zemědělské postupy.
Petr Rejzek
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.
►►► vaše pomoc biodiverzitě zemědělské krajiny je důležitá: CHCI POMOCI