Monitoring koroptve polní 2019–2023
Úvod
Monitoring koroptve polní je jedna z našich klíčových aktivit (viz Projekt ČIŘIKÁNÍ v základních souvislostech). Sledování výskytu koroptve je výchozí bod pro zajištění následné péče o populaci v dané lokalitě. Zároveň nám to umožňuje mít přehled o celkové kondici české populace a zjistit, jaké prostředí v současné krajině koroptev upřednostňuje nebo naopak, kde jsou extrémní a okrajové lokality jejího výskytu. Velmi významné jsou i nové poznatky o jejím způsobu života.
Přijímání záznamů o pozorování koroptve nám také umožňuje navázat spolupráci s lidmi, kterým není lhostejné jejich životní prostředí. Tím nejjednodušším způsobem, jak projevit zájem nejen o koroptev ale také o své okolí, ve kterém žiji a pracuji, je právě vyplnění našeho elektronického formuláře.
Příjem a zpracování dat
Náš monitoring je založen na záznamové kartě, kterou nám může zaslat kdokoliv, kdo na území České republiky zjistí přítomnost koroptve polní. Rozumíme tím nejen přímé pozorování nebo poslech jedince, ale také nalezení pobytových znaků (např. trus, stopy, opuštěné hnízdo). Součástí záznamové karty jsou informace o nadmořské výšce, prostředí a počasí.
Jako základní prostorovou jednotku používáme kvadrát síťového mapování o rozměrech 10 minut zeměpisné délky a 6 minut zeměpisné šířky (přibližně 11,1 x 12 km). Tyto kvadráty dál nedělíme. Jejich velikost je pro naše účely dostačující.
Prostorová data zpracováváme do podoby map ve volně dostupném geografickém informačním systému QGIS.
Záznamy o pozorování koroptve polní zasíláme také do Nálezová databáze ochrany přírody (NDOP) – MAPA – Zdroje dat k druhu Perdix Perdix. Monitoring koroptve polní v rámci Projektu ČIŘIKÁNÍ je jedním z nejvýznamnějších zdrojů dat pro mapování výskytu koroptve polní pro NDOP.
Poděkování
Předně velmi děkujeme všem pozorovatelům za jejich práci. Velmi si jí vážíme a těšíme se na naši další spolupráci. Celkem už evidujeme 818 dobrovolníků a dokážeme tak mapovat stále větší část naší země. Mnozí nám svá pozorování posílají pravidelně již několik let. Jedná se často o myslivce, pracovníky ve státní správě ochrany životního prostředí, pracovníky železničních drah a letišť, fotografy ptactva, amatérské ornitology a další milovníky přírody. V průběhu celého monitoringu jsme tak nashromáždili už 1645 záznamů pozorování koroptve polní.
Výsledky
Monitoring koroptve polní v rámci Projektu ČIŘIKÁNÍ se v průběhu 22 let dostal na úroveň, kde se do něj každý rok zapojí více než 50 pozorovatelů. V letech 2019–2023 nám v průměru zaslali 173 záznamů o pozorování koroptve polní za rok. Počty pozorovaných koroptví se v daném období pohybují okolo 1000 jedinců ročně.
Naši pozorovatelé působí ve všech krajích České republiky. Zdá se, že se koroptve stabilně vyskytují v polích na Opavsku, pravidelně vyhledávají okolí letiště Brno-Tuřany, v oblibě mají pole kolem obce Hrušky na Břeclavsku, navzdory intenzivnímu zemědělskému hospodaření evidujeme stálý výskyt koroptve na střední a jižní Moravě. V Čechách se zdá populace více roztroušená, možná až na pravidelných výskyt v okrajových částech pražské aglomerace, kde se koroptve uchylují do travnatých porostů průmyslových areálů a při okrajích zástavby. Více informací o prostředí, ve kterém je koroptev pozorována si můžete přečíst v následujícím článku.
Mapy výskytu koroptve polní v jednotlivých letech 2019–2023
Předchozí příspěvky:
- Monitoring koroptve polní 2022
- Monitoring koroptve polní 2021
- Monitoring koroptve polní 2019
- Monitoring koroptve polní 2017
- Monitoring koroptve polní 2016
- Monitoring koroptve polní 2014
- Zimní monitoring 2012/2013
- Monitoring - závěrečná zpráva 2010
Svými dary Pomáháte koroptvi polní v Česku.
Michal ZEDEK
NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA z.s.