Koroptev
Koroptev polní (Perdix perdix) je vlajkovým druhem Projektu ČIŘIKÁNÍ. Její úzká vazba na polní prostředí, stálost a malé teritorium ji předurčují k výborným bioindikačním vlastnostem s vysokou mírou výpovědi o stavu zemědělské krajiny. Je také vhodným druhem pro reintrodukci (navrácení ohroženého druhu do volné přírody). Koroptev je jako pernatá zvěř, byť se nesmí lovit, v zájmu myslivců. Zemědělcům pomáhá v biologické ochraně polních plodin. Ochránci přírody se jí věnují při zvyšování biodiverzity polního prostředí. Zabýváte se koroptví nebo se o ni teprve začínáte zajímat? Máte zájem o radu, pomoc či spolupráci? Pak nám napište (viz kontakt).
Příspěvky
Povolení k chovu koroptve
4. 5. 2014
Pokud chceme odchovávat koroptev polní pro účely jejího vypouštění do volné přírody, musíme postupovat v souladu se zákony.
Liška a koroptev – zamyšlení odjinud
17. 3. 2014
Nasazování koroptve polní
15. 2. 2014
Na našem informačním portálu shromažďujeme informace a zkušenosti, které se mohou hodit lidem v praktické péči o koroptev polní. V tomto smyslu už bylo hodně věcí vymyšleno a objeveno. Pojďme se proto podívat na zkušenosti našich dědů.
Stěhovavé koroptve
8. 2. 2014
...aneb jak záhada stohlavých hejn koroptví táhnoucích krajinou vzbudí pozornost a zaujme k hlubšímu poznání druhu. Citujeme Stráž myslivosti z roku 1941. O čem psali naši dědové?
Slabá ostražitost u odchovaných koroptví
12. 11. 2013
Možným důvodem vysoké úmrtnosti uměle odchovaných koroptví je nízká úroveň protipredačního chování. Ostražitost je přitom klíčová vlastnost k přežití ve volné přírodě. (Zkušenosti z Velké Británie.)
Myslivecká péče o koroptev polní v ČR
6. 10. 2013
Pečujete aktivně o koroptev polní? Podělte se o Vaše zkušenosti. Vyplňte náš dotazník. A pomozte nám vytvořit cenný informační zdroj pro všechny, kdo se chtějí zapojit do aktivní péče o koroptev polní v ČR.
Predace koroptve polní
18. 12. 2011
Riziko predace a predační ztráty koroptve polní (Perdix perdix).